POWRÓT
     2016-02-05 00:00:00

Premier Beata Szydło w Londynie: Polska przekaże 3 mln euro na pomoc humanitarną dla Syrii.


„Polska dołącza do państw, które przeznaczają środki finansowe na pomoc humanitarną w Syrii. Chcemy w ten sposób doprowadzić do rozwiązania problemu, który narodził się tam na miejscu, by Syryjczycy mogli wrócić do domów” – poinformowała premier Beata Szydło przed wystąpieniem na londyńskiej konferencji „Supporting Syria and the region”.

Współgospodarzami konferencji „Supporting Syria and the region” odbywającej się w czwartek w Londynie, są Norwegia, Wielka Brytania, Niemcy, Kuwejt i ONZ. Jednym z celów wydarzenia jest zgromadzenie środków finansowych, które zaspokoją najpilniejsze potrzeby w ramach apelu humanitarnego ONZ na rzecz Syrii (Syria Humanitarian Response Plan 2016).

Przed konferencją premier spotkała się z dziennikarzami. Beata Szydło zadeklarowała, że polski rząd wpłaci 3 mln euro do międzynarodowego funduszu na rzecz wsparcia ogarniętej wojną domową Syrii i regionu, który będzie utworzony w związku z konferencją w Londynie. Oprócz tego Polska przeznaczy 1,5 mln euro na pomoc uchodźcom w państwach ościennych – to środki które są wpłacane za pośrednictwem ONZ, Unii Europejskiej i w ramach współpracy bilateralnej. Nie będzie to tylko pomoc finansowa, ale również rzeczowa. Oznacza to, że nasz kraj przeznaczy w 2016 roku łączną kwotą 4,5 mln euro na walkę z kryzysem humanitarnym.

Premier przypomniała przy tym, że kwestia bezpieczeństwa Europy - a w szczególności Polski - jest kluczowa: "Będziemy bardzo aktywnie uczestniczyć we wszystkich działaniach, które mają wzmocnić granice, nieść pomoc humanitarną i zapewnić bezpieczeństwo".
Kwestia relokacji uchodźców

"Nasze stanowisko jest niezmienne. Nie zgadzamy się na relokację. Uważamy, że decyzje, które zostały podjęte nie przyniosły oczekiwanego efektu" – wyjaśniła premier w kontekście kryzysu migracyjnego. Przypomniała, że jej rząd szanuje i honoruje zobowiązania poprzedniej ekipy, dlatego w tym roku zgodził się przyjąć do Polski kilkuset uchodźców. Premier Szydło dodała, że Polska aktywnie dyskutuje na forum UE i szuka lepszych rozwiązań kryzysu migracyjnego m.in. angażując się w kwestię wzmacniania granic zewnętrznych strefy Schengen oraz budowania europejskiej straży granicznej. "Ten mechanizm, który został przyjęty się nie sprawdza i nie rozwiązuje problemów" – premier tłumaczyła dziennikarzom.
Premier o piątkowym spotkaniu z premierem Cameronem

W piątek z wizytą do Warszawy przyjedzie premier Wielkiej Brytanii David Cameron. "Musimy podjąć wspólny wysiłek, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej" – tłumaczyła premier Beata Szydło na konferencji prasowej w Londynie. Szef brytyjskiego rządu na spotkaniu z polską premier będzie rozmawiał o planach reformy UE i ewentualnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii tzw. Brexit.


/fot.redakcja//premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Premier - Beata Szydło


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION