POWRÓT
     2017-10-26 00:00:00

Rząd będzie rozwijał szlaki transportowe.


"Transport jest jedną z najbardziej perspektywicznych dziedzin współpracy między Polską a całą Europą Środkowo-Wschodnią oraz Chinami" – powiedziała premier Beata Szydło podczas II Spotkania Ministrów Transportu i Forum Biznesu 16+1 w Warszawie.
"Nigdy w historii nasze kontakty z Chinami nie były tak intensywne, częste i wielowymiarowe jak dzisiaj" – zaznaczyła premier. Przypomniała, że platforma współpracy między Europą Środkowo-Wschodnią i Chinami, znana powszechnie jako 16+1, obchodzi w tym roku swoje pięciolecie. Beata Szydło zauważyła, że dzięki temu powstały nowe kanały dialogu, które pozwoliły zidentyfikować najlepsze obszary współpracy z Chinami.Zdaniem szefowej rządu Polska chce aktywnie dążyć do wykorzystania możliwości stwarzanych przez format 16+1. "Chcemy rozwijać obopólnie korzystną współpracę dla dobra naszych państw i obywateli w dziedzinie rozwoju portów morskich i terenów przybrzeżnych oraz dróg wodnych całego naszego regionu" – powiedziała. Według premier Europa Środkowo-Wschodnia stanowi bramę Unii, przez którą wszystkie produkty transportowane są drogą lądową z Chin do Europy Zachodniej oraz z Europy do Chin. "Infrastruktura portowa w naszym regionie może być zatem interesującą alternatywą dla portów Europy Zachodniej" – dodała.
Infrastruktura kolejowa

"W przypadku Polski najważniejszą sprawą jest naprawa dotychczasowych zaniedbań w rozwoju korytarza transportowego północ-południe" – stwierdziła Beata Szydło. Premier poinformowała, że rząd zamierza przeznaczyć do 2023 roku 16 miliardów euro na realizację programu rozwoju i modernizacji sieci kolejowej.

"Nasze spółki kolejowe z powodzeniem przewożą towary między Polską a Chinami. Istnieje regularne połączenie kolejowe Łódź-Chengdu, a liczba pociągów chińskich rocznie wjeżdżających na terytorium Polski sięga kilkuset. Współpracujemy z partnerami z Białorusi, Niemiec, Kazachstanu, Chin, Mongolii i Rosji w zakresie przewozów kontenerowych na trasie Chiny-Europa" – powiedziała szefowa rządu.Żegluga morska i śródlądowa

Premier mówiła także, że podejmowane są działania, które mają pozytywnie wpłynąć na polski morski potencjał transportowy. "Polskie porty morskie biją rekordy w przeładunku importowanych i eksportowanych towarów. Tylko w Gdańsku w pierwszej połowie 2017 r. przeładowały 18,5 miliona ton towarów. W Szczecinie i Świnoujściu 21,5 miliona ton, a w Gdyni - 10,3 miliona ton. Dalsze perspektywy są bardzo obiecujące. W związku ze wzrostem znaczenia gospodarki morskiej polski rząd podjął decyzję o budowie w Gdańsku portu centralnego z głębokowodnymi terminalami umożliwiającymi obsługę największych statków wchodzących na Morze Bałtyckie" – dodała.

Beata Szydło poinformowała również, że kolejnym ambitnym planem rządu jest przywrócenie żeglowności Wisły i Odry oraz realne włączenie polskich rzek do międzynarodowego systemu dróg wodnych. "Inwestując w żeglugę śródlądową stawiamy na transport niskoemisyjny przyjazny środowisku. Jednym z beneficjentów rozwoju dróg wodnych staną się polskie porty" – zaznaczyła premier.Rozwój polskiego transportu

Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że jednym z celów polskiego rządu jest rozwój polskiego transportu drogowego, kolejowego, lotniczego, morskiego i śródlądowego. Jak mówiła, budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) stanowi koncepcję węzła komunikacyjnego, który zostanie włączony w sieć połączeń kolei dużej prędkości. "CPK będzie m. in. odpowiedzią na dynamicznie rosnącą liczbę połączeń lotniczych między Europą i Azją" – dodała premier. W jej opinii to jedna z wielkich inwestycji rozwojowych o przełomowym znaczeniu dla rozwoju naszego kraju.

/fot.arch.redakcji//premier.gov.pl/

ODWIEDŹ PROFILE: Premier - Beata Szydło


 ZOBACZ PROFIL:
 

  HOT NEWS
  Problem migracyjny można rozwiązać tylko pomagając na miejscu. - Katarzyna Lubnauer nową przewodniczącą Nowoczesnej! - Prezydent: Nie podpiszę ustawy o SN, dopóki nie zostanie uchwalona zgłoszona przeze mnie zmiana w ustawie o KRS. - Prezydent przekazał Sejmowi do ponownego rozpatrzenia nowelizację ustawy o RIO.

Niezależny Portal Raciborski jest dziennikiem zarejestrowanyn w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.
kontakt z serwisem: ul. Staszica 9/2, 47-400 Racibórz, reklama@raciborek.pl

Korzystając z serwisu użytkownik wyraża zgodę na instalację plików cookies.
Wszystkie materiały są chronione ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wszelkie powielanie materiałów oraz ich umieszczanie na innych nośnikach zabronione.

Copyright © 2010-2018 TOPORTAL PRODUCTION